طنز يواش

نخستین بار یک هفته قبل از چهارشنبه سوری بود که آگاهی یافتم اعتماد ملی قرار است  صفحه ی طنزی را به این مناسبت منتشر کند که البته منتشر نکرد. بار دوم چند روز قبل از عید بود که گفتند می خواهیم ویژه نامه ای برای سال نو منتشر کنیم که طنز هم داشته باشد ....... و سومین بار قبل از جام جهانی بود که قراربود صفحه یا ستون طنزی منتشر شود که منتشر نشد.دلیل یا دلایل این منتشر نشدن ها کم و بیش برای اصحاب رسانه و نویسندگان طنز، مشخص و معلوم بود اما من خود به شخصه فکر می کردم که دیر و زود دارد ولی سوخت و سوز ندارد و عاقبت صفحه و یا ستون طنزی در این روزنامه راه خواهد افتاد که در عمل چنین شد ولی ..... مدتی است در صفحه ی شانزده این روزنامه ستونی به نام (( نیم نگاه )) نوشته می شود که من اسم آن را طنز یواش می گذارم چراکه آن قدر محتاط و دست به عصا می نویسد و آنقدر گاه بی مزه و طولانی محافظه کار است که هر چه تلاش کردم آن را با یکی از گونه های شوخ طبعی تعریف کنم و بسنجم نتوانستم ، به همین دلیل اسم این گونه شوخ طبعی را - آنهم از طرف رسانه ی یک حزب منتقد دولت که می خواهد هم طنز داشته باشد و هم کارش به دادگاه مطبوعات نکشد  - طنز یواش می گذارم ، طنزی که حتا جرات نمی کند نام از وزیری یا وکیلی ببرد و حتا نامی از وزارتخانه ای هم که دارد در مورد اظهارات وزیرش طنز می نوسید را نمی برد و آن را در قلاب فرار می دهد.
باید متذکر شوم که طنز خود در میان دولت ها و جوامع و حکومت ها طبقه بندی و مرز بندی می شود و از رسانه ها و طنازان انتظار نمی رود که خط قرمزی بیش از آنچه وجود دارد بر آن بیافزایند. به نظر می رسد که اعتماد ملی ها اگر در آن ستون داستان کوتاه و یا نقد و تحلیل جدی چاپ کنند بهتر باشد و خواننده بیشتری را به سوی آن جذب کند.
در ادامه بخوانید طنز یواشی را که روز پنج شنبه در ستون نیم نگاه روزنامه اعتماد ملی به چاپ رسیده است ، نوشته که می توانست دست کم نصف شود و خنده و جسارت بیشتری داشته باشد. در انتخاب سوژه این نوشته هم بهترین و مهمترین سوژه روز انتخاب شده است که بهتر است خودتان بخوانید و یواش لذت ببرید. اینجا.

/ 0 نظر / 24 بازدید